Індивідуальний освітній маршрут педагога
У документах, присвячених модернізації української освіти, ясно виражена думка про необхідність зміни орієнтирів освіти з отримання знань і реалізації завдань - до формування універсальних здібностей особистості, заснованих на нових соціальних потребах і цінностях. Досягнення цієї мети прямо пов'язане з індивідуалізацією освітнього процесу. Це можна здійснити при організації роботи щодо створення індивідуальних освітніх маршрутів.
Індивідуальний освітній маршрут - це структурована програма дій педагога на деякому фіксованому етапі роботи. Найбільш ефективним є складання маршруту на міжатестаційний період. Це задуми педагога щодо його власного зростання в освіті, оформлені і впорядковані ним, готові до реалізації в педагогічних технологіях і в педагогічній діяльності.
Поряд з поняттям "індивідуальний освітній маршрут" існує поняття "індивідуальна освітня траєкторія", що володіє більш широким значенням і передбачає кілька напрямків реалізації: змістовний (варіативні навчальні плани та освітні програми, що визначають індивідуальний освітній маршрут); діяльнісний (спеціальні педагогічні технології); процесуальний (організаційний аспект).
Індивідуальна освітня траєкторія являє собою цілеспрямовану освітню програму, що забезпечує навчається позиції суб'єкта вибору, розробки, реалізації освітнього стандарту при здійсненні педагогічної підтримки, самовизначення і самореалізації.
Вибір того чи іншого ІОМ визначається комплексом чинників:
особливостями, інтересами і потребами самого педагога, його учнів (вихованців) та їх батьків в досягненні необхідного освітнього результату;
професіоналізмом педагогічного колективу;
можливостями закладу задовольнити освітні потреби дітей;
можливостями матеріально-технічної бази закладу освіти.
Ефективність розробки ІОМ визначається рядом умов:
усвідомлення всіма учасниками педагогічного процесу необхідності і значущості ІОМ, як одного із способів самовизначення, самореалізації та перевірки правильності вибору змісту, форми, рівня освіти;
здійснення цілеспрямованої діяльності з формування у педагогів стійкого інтересу до процесу проектування ІОМ;
здійснення психолого-педагогічного супроводу та інформаційна підтримка процесу розробки ІОМ;
включення педагогів в діяльність по створенню ІОМ (як суб'єктів вибору шляху отримання освіти і як замовників освіти);
організація рефлексії як основи корекції індивідуального освітнього маршруту.
Логічна структура проектування індивідуального освітнього маршруту може бути представлена трьома етапами: самовизначення, побудова маршруту і оформлення.
Етап самовизначення включає в себе визначення освітньої цілей (індивідуальний вибір мети освіти, прогнозування результатів і вибір шляху (варіантів) реалізації поставленої мети. Педагог включається в ситуацію виявлення свого потенціалу, усвідомлення і співвіднесення індивідуальних потреб з зовнішніми вимогами, визначення сфери діяльності, яка розкриває його інтерес . Результат: самовизначення в освітньому процесі.
Етап побудови ІОМ включає в себе: визначення змісту освіти (в тому числі і додаткового, планування власних дій по реалізації мети, розробка критеріїв і засобів оцінки отриманих результатів. Результат: програма конкретних дій по реалізації ІОМ.
Етап оформлення ІОМ передбачає фіксацію задумів в певному документі (індивідуальний навчальний план, індивідуальна освітня програма, після чого починається етап реалізації індивідуального освітнього маршруту.
Основні кроки в складанні індивідуального маршруту досягнень педагога (приблизний варіант):
Визначення напрямку роботи (за бажанням педагога або за замовленням закладу, в якому він працює);
Підбір і вивчення літератури за обраним напрямом роботи;
Аналіз і самоаналіз педагогічної діяльності відповідно до обраного напрямком роботи;
Визначення умов для здійснення даного напрямку в педагогічній діяльності:
- проходження підвищення кваліфікації;
- відвідування семінарів та відкритих уроків та занять в своєму закладі освіти, в освітніх установах.
- вивчення майстер-класів різних рівнів (районних, міських, обласних та інших);
- консультації установ різного рівня (обласного інституту підвищення кваліфікації, ЦПРПП);
- створення творчих груп;
- об'єднання в групи з колегами із суміжними темами;
- наставництво;
Реалізація умов для здійснення даного напрямку в педагогічній діяльності відповідно до бажанням і можливостями педагога через:
Планування здійснення педагогічної діяльності відповідно до обраного напрямком роботи;
Здійснення педагогічної діяльності за складеним
планом;
Узагальнення і систематизація результатів педагогічної діяльності відповідно до обраного напрямком роботи;
Звіт і представлення результатів педагогічної діяльності відповідно до обраного напрямку роботи; трансляція педагогічного досвіду на різних рівнях;
Атестація на відповідну кваліфікаційну категорію (за результатами роботи).
Деякі з варіантів наочного оформлення маршруту можуть бути представлені у вигляді таблиць, блок - схем, так званих «пірамід» (геометричних ілюстрацій, графіків і інших варіантів.
Індивідуальний освітній маршрут доцільно проектувати на основі індивідуальних освітніх потреб, специфіки методичної проблеми, над якою працює педагог, особливостей проблематики конкретного освітнього закладу.
Метою і відповідно результатом реалізації ІОМ будь-якого типу є розвиток професійної компетентності педагога. Найчастіше педагогами обираються: дослідницька діяльність та проектна діяльність, початківці педагоги обирають тематичну спрямованість «Входження в професійну діяльність», більш досвідчені педагоги вибирають тему «Професійні досягнення».
Щодо складання «Дорожньої карти» ІОМ педагога. «Дорожня карта» дозволяє, знаючи початковий і кінцеві пункти призначення (мета і результати, вибрати оптимальний маршрут слідування конкретного педагога.
Алгоритм проектування «Дорожньої карти» ІОМ педагога передбачає:
• діагностику професійних ускладнень педагога;
• складання на основі отриманих даних індивідуального освітнього маршруту;
• реалізацію маршруту;
• рефлексивний аналіз ефективності індивідуального освітнього маршруту.
У «Дорожній карті» індивідуального освітнього маршруту педагога необхідно відобразити такі основні напрямки діяльності з розвитку професійної компетентності педагогів:
1. Підвищення кваліфікації в системі неперервної професійної освіти.
2. Діяльність педагога в професійному співтоваристві (спільноті).
3. Участь педагога в методичній роботі.
4. Самоосвіта педагога.
Терміни реалізації маршрутів варіюються від одного року до декількох років в залежності від виявлених труднощів, конкретної ситуації і локальних задач.
Просування по індивідуальному освітньому маршруту фіксується по півріччях із зазначенням того, що конкретно зроблено по реалізації кожного з напрямків діяльності.
Результативність реалізації «Дорожньої карти» індивідуального освітнього маршруту педагога може складати основу для розділу «Досягнення» особистого портфоліо педагога, а також може бути відображена в портфоліо закладу освти, в якому працює педагог.
Очікувані результати:
• підвищення професійної компетентності педагогів;
• позитивна зміна якісних показників діяльності педагогічних працівників , підвищення ступеня відповідальності педагогів за результат діяльності;
• усвідомлена потреба педагогів в безперервній професійній освіті;
• вдосконалення змісту навчання: впровадження сучасних форм, методів навчання і виховання, інноваційних технологій, що сприяють розвитку здібностей учнів, підвищенню їх освітнього рівня.
Можливі ризики:
• відсутність внутрішньої мотивації педагогів для неперервної професійної освіти;
• завищення самооцінки ряду педагогів з приводу підвищення професійної та методичної компетентності та вдосконалення освітнього процесу;
• відсутність повноцінної системи стимулювання педагогів, які прагнуть до підвищення якості освіти.
Для скорочення вищевикладених ризиків рекомендується проводити моніторингові дослідження.