З 1 вересня 2023 року набрав чинності наказ Міністерства освіти і науки України від 9 вересня 2022 року № 805, разом з яким відповідно набрало чинності і Положення про атестацію педагогічних працівників , яке затверджено цим наказом. У Положенні визначено порядок проведення атестації педагогічних працівників. Атестація педагогічних працівників — система заходів, спрямованих на всебічне та комплексне оцінювання їхньої педагогічної діяльності.
Нове Положення не змінило ключових речей: атестація є обов’язковою і її слід проходити раз на п’ять років. Кваліфікаційні категорії та педагогічні звання, присвоєні до набрання чинності нового Положення, дійсні до атестації педагогічних працівників, проведеної згідно з ним. Але є зміни, на які треба звернути увагу педагогічним працівникам закладів освіти:
1. Осучаснили процедуру проведення засідання атестаційної комісії.
2. Збільшили автономію закладів освіти.
3. Визначили вимоги до роботи секретаря атестаційної комісії.
4. Змінили вимоги до голосування.
5. Спростили норму щодо підписання протоколу та атестаційних листів. 6. Змінили вимоги щодо вивчення практичного досвіду педагога.
7. Скасували вимогу щодо присутності педагога на засіданні атестаційної комісії.
8. Змінили вимоги до позачергової атестації.
9. Змінили дату збільшення оплати праці.
10. Визначили сертифікацію як проходження атестації.
11. Визначили вимоги до присвоєння кваліфікаційних категорій педагогам ЗДО
МЕТОДИЧНИЙ СУПРОВІД АТЕСТАЦІЇ
ПЕДАГОГІЧНИХ ПРАЦІВНИКІВ
Як оформити власне портфоліо педагогічному працівнику
АТЕСТАЦІЯ У ЗАПИТАННЯХ ТА ВІДПОВІДЯХ
Чи можна відмовитися від проходження атестації? Ні, вона обов'язкова. Утім, є причини, з яких атестацію можуть перенести на один рік. Це може статися у випадку тривалої тимчасової непрацездатності, якщо саме в рік проведення чергової атестації вчитель перейшов на роботу до іншого навчального закладу. Або ж із інших поважних причин. У такому випадку ще на один рік за педагогами зберігаються встановлені за попередньою атестацією кваліфікаційні категорії (тарифні розряди), педагогічні звання.
Де проходити підвищення кваліфікації? Кожен учитель може самостійно обирати форми навчання, програми і навчальні заклади. Закон «Про освіту» говорить нам, що педагогам гарантується вільний вибір освітніх програм, форм навчання, закладів освіти, установ і організацій, інших суб’єктів освітньої діяльності, що здійснюють підвищення кваліфікації та перепідготовку педагогічних працівників. При цьому є можливість вільно обирати види (навчання за освітньою програмою, стажування, участь у сертифікаційних програмах, тренінгах, семінарах, семінарах-практикумах, семінарах-нарадах, семінарах-тренінгах, вебінарах, майстер-класах тощо) та форми (інституційна, дуальна, на робочому місці (на виробництві) підвищення кваліфікації. Учителі мають право підвищувати кваліфікацію в: закладах освіти, що мають ліцензію на підвищення кваліфікації або провадять освітню діяльність за акредитованою освітньою програмою; в інших суб’єктів освітньої діяльності; фізичних та юридичних осіб. Вид, форму та суб’єкта обирає сам педагог. Але варто пам'ятати, що загальна кількість годин підвищення кваліфікації впродовж 5 років не може бути меншою за 150 годин. Зверніть увагу! У листі МОН Щодо підвищення кваліфікації та атестації педагогічних працівників ідеться про те, що: З огляду на відсутність встановлених законодавством норм щорічного підвищення кваліфікації, необхідного для проходження чергової атестації, рекомендуємо атестаційним комісіям, починаючи з 2020 року: 1) встановлювати мінімальні вимоги щодо обсягу (кількості годин) підвищення кваліфікації педагогічних працівників закладів загальної середньої, професійної (професійно-технічної) та фахової передвищої освіти, а саме: 30 годин, якщо завершення атестації припадає на 2020 рік; 60 годин, якщо завершення атестації припадає на 2021 рік; 90 годин, якщо завершення атестації припадає на 2022 рік; 150 годин, якщо завершення атестації припадає на 2023 рік та наступні роки. 2) встановлювати мінімальні вимоги щодо обсягу (кількості годин) підвищення кваліфікації педагогічних працівників закладів дошкільної, позашкільної освіти та не менше ніж: 24 години, якщо завершення атестації припадає на 2020 рік; 48 годин, якщо завершення атестації припадає на 2021 рік; 72 годин, якщо завершення атестації припадає на 2022 рік; 120 годин, якщо завершення атестації припадає на 2023 рік та наступні роки.
Чи необхідно подавати на розгляд атестаційної комісії друковані праці, папки з досвідом роботи, мультимедійні презентації? Ні, педагог не зобов'язаний цього робити. У Положенні про атестацію немає жодних вимог про підготовку таких документів, усі додаткові матеріали подаються виключно за власним бажанням.
Чи потрібно готувати педагогу портфоліо для атестації? У Положенні про атестацію педагогічних працівників вказано, що до атестаційних комісій із власної ініціативи можна подавати документи, які підтверджують професійний рівень педагогічного працівника. Тому під час атестації індивідуальні досягнення можна надати у вигляді портфоліо. Кожен учитель має власні напрацювання, досягнення, певні дослідження, розробки уроків тощо. Добірку таких матеріалів можна скласти у портфоліо вчителя.У портфоліо педагогічний працівник: відображає свої професійні досягнення; показує рівень володіння сучасними методиками та ІКТ тощо.