top of page

Методична майстерня: від ідеї до втілення. "Упровадження медіаосвіти на уроках, як  адаптація до інформаційних змін"

Майорчикова Вікторія

Оновлено: 13 лют.

11 лютого 2025 року відбувся семінар для професійної спільноти вчителів української мови та літератури на тему «Упровадження медіаосвіти на уроках, як  адаптація до інформаційних змін».

Захід провела Майорчикова В.В., консультант КУ ЦПРПП Мар’їнської МВЦА.

У процесі висвітлення питання було зазначено, що в умовах інформаційної війни та цифрової реальності медіаграмотність – це не просто навичка, а інструмент критичного мислення, аналізу інформації та захисту від маніпуляцій. Учителі відіграють ключову роль у  формуванні критичного мислення учнів, і для цього потрібно використовувати на уроках необхідні інструменти.

Вікторія Вікторівна ознайомила присутніх з матеріалами форуму Академії української преси (АУП), що відбувся в січні 2025 року, а саме: із соціологічним дослідженням АУП, трендами розвитку медіаграмотності у 2025-2026 роках, алгоритмами перевірки фактів та важливості інформаційної гігієни.   

Акцентавала увагу на методичних розробках та навчальних матеріалах АУП, які допоможуть педагогам інтегрувати медіаграмотність у шкільні дисципліни, які  доступні онлайн та безкоштовно на Порталі медіаосвіти та медіаграмотності АУП. 

Також запропонувала ознайомитися із практичними інструментами для розвитку критичного мислення школярів, інтерактивними вправами та креативними завданнями, які мотивують дітей аналізувати інформацію на уроках мови та літератури, від Людмили Таболіної, філологині, учительки-методистки української мови та літератури Київського ліцею «Educator», фіналістки Премії Global Teacher Prize Ukraine 2019.

Спікер зазначила, що з метою поглиблення й удосконалення знань, подолання освітніх втрат, розвитку медіаграмотності, прищеплення у здобувачів освіти любові до рідного слова, у громаді активно працюють творчі групи професійної спільноти філологів, якими  підготовлені методичні матеріали.

Майорчикова В.В. презентувала авторський збірник “Медіазавдання з української мови та літератури для учнів 5-7 класів НУШ”, Р. М. Скрипніченко, учительки української мови та літератури Костянтинівського ЗЗСО І-ІІІ ступенів. Раїса Миколаївна сказала, що розроблені медіазавдання відіграють важливу роль у формуванні медіаграмотності здобувачів освіти на уроках, розвивають критичне мислення, уміння аналізувати та відбирати важливу інформацію, структурувати, узагальнювати, використовувати й осмислено створювати для інформаційного середовища власні медіатексти.

Спікер презентувала робочий зошит з української літератури для 9 класу «Вивчення творчості Тараса Шевченка», О.О.Удинської, учителя української мови та літератури Максимільянівського ЗЗСО І-ІІІ ступенів, і зазначила, що зошит спрямований для ознайомлення учнів із життєвим шляхом, творчими досягненнями видатного українського поета й художника. Завдання, оформлені у вигляді робочих аркушів, надаються з активними покликаннями, Q-кодами, передбачають читання й аналіз текстів, виконання інтерактивних вправ, творчих проєктів, дискусії та рефлексії за творчістю Великого Кобзаря.

Вікторія Майорчикова підкреслила, що продемонстровані дидактичні матеріали  рекомендовані для використання на уроках і сприятимуть розвитку медіаосвіти, критичного мислення у здобувачів освіти.

Наприкінці зустрічі Задорожна Тетяна Олександрівна, учителька української мови та літератури Красногорівського ЗЗСО І-ІІ ступенів №5, поділилася лайфхаками, щодо роботи з PDF-файлами на уроках і при перевірці робіт у застосунку: https://www.ilovepdf.com/ru , запропонувала колегам використовувати в роботі  сервіс ШІ для створення тестів: https://quizgecko.com/home.

Майорчикова В.В. зазначила, що використання медіазавдань презентованих авторських збірок на уроках мови та літератури, матеріали форуму Академії української преси,  практичні інструменти для розвитку критичного мислення школярів, представлені застосунки й сервіси, сприятимуть кращому усвідомленню принципових підходів щодо реалізації освітнього процесу в Новій українській школі на рівні громади й освіти в цілому.














 
 
 

8 Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
Валерія Чередніченко
Feb 13
Rated 5 out of 5 stars.

Як і завжди, семінар для професійної спільноти вчителів української мови та літератури був дуже корисним та цікавим. Дякую колегам за працю, надзвичайно змістовну інформацію та матеріали!

Like

Rated 5 out of 5 stars.

Семінар був надзвичайно актуальним та інформативним. Ця тема є ключовою в сучасних умовах цифрової реальності. Особливо цінним стало акцентування на важливості медіаграмотності не просто ,як навички, а як на інструменті критичного мислення та захисту від маніпуляцій.Спікери надали не лише теоретичні знання, але й практичні інструменти та ресурси для ефективного впровадження медіаосвіти в навчальний процес, поділилися своїм досвідом , напрацюваннями. Інтерактивні вправи та креативні завдання, запропоновані спікерами, можуть бути легко адаптовані для уроків української мови та літератури. Дякую Вікторії Вікторівні за організацію семінару і всім спікерам за змістовний та корисний захід.

Edited
Like

Задорожна Тетяна
Feb 12

Семінар на тему: «Упровадження медіаосвіти на уроках, як адаптація до інформаційних змін» дав надзвичайно цінні знання для всіх учасників професійної спільноти вчителів української мови та літератури. Завдяки цьому семінару ми отримали унікальні методи та стратегії для впровадження медіаосвіти в навчальний процес. Професійні викладачі та спікери, які виступали на семінарі, ділилися цінним досвідом та практичними прикладами, що допомогли нам побачити величезний потенціал медіаосвіти для підвищення якості навчального процесу. Ми вдячні організаторам за відмінну підготовку та можливість зрозуміти, як важливо і актуально впроваджувати ці принципи в нашу роботу.

Like

Guest
Feb 12
Rated 5 out of 5 stars.

Скрипніченко Раїса Миколаївна. Дякую Майорчиковій Вікторії Вікторівні за чудову можливість презентувати збірку з медіа завданнями з української мови та літератури для 5-7 класів. Семінар був дуже цікавим. Матеріали та методичні розробки з медіаграмотності, презентовані колегами, будуть корисними при використанні на уроках.

Edited
Like

Guest
Feb 12
Rated 5 out of 5 stars.

Хадієва О.О.

Онлайн - семінар залишив багато позитивних вражень. Вдячна Майорчиковій В.В. та колегам за надзвичайно цікаві матеріали, дієві поради та нові ідеї, які зможу реалізовувати у своїй роботі. Бажаю всім миру, творчих успіхів та натхнення !


Edited
Like
  • Facebook

Ми на зв'язку

Адреса

© 2021 Центр професійного розвитку

педагогічних працівників Мар'їнської міської військово-цивільної адміністрації

 м.Мар’їнка,

Покровський район,

Донецька область, 85600

bottom of page