Методична майстерня: від ідеї до втілення. Педагогічний флеш-меседж «Долаємо навчальні втрати ефективно». Підсумки Виставки учнівських творчих робіт.
- Бесараб Людмила
- 23 бер.
- Читати 3 хв
20 березня 2025 року у професійній спільноті вчителів історії та правознавства відбувся семінар в форматі Педагогічного флеш-меседжу «А я роблю так…» на тему «Долаємо навчальні втрати ефективно». Підготувала і провела його консультант КУ ЦПРПП Мар`їнської МВЦА Людмила Бесараб.
Останнім часом темі навчальних втрат у спільноті приділено достатньо уваги. У минулому навчальному році, скажімо, всі вчителі взяли участь у on-line тренінгу з виявлення та подолання навчальних втрат на платформі «Всеукраїнська школа онлайн» (ВШО). Згодом – в опитуванні шляхом анкетування щодо ефективності проведеного навчання. Цьогоріч, напередодні зібрання, також проведено опитування серед вчителів на предмет практичних аспектів їх діяльності з подолання навчальних втрат, зокрема, з використання у цій справі платформи ВШО. Прикметно, що під час останнього анкетування 63% вчителів спільноти визнали, що платформа ВШО є зручною для подолання навчальних втрат. Водночас, лише 25% - вказали, що використовують її саме для цього.
Під час анкетування з`ясувалося також, що переважна більшість вчителів мало обізнані з візуалізацією навчальних втрат, отже цьому питанню на семінарі приділили увагу. У своєму виступі Людмила Бесараб акцентувала, що тема подолання навчальних втрат не сходить з порядку денного. Навпаки, за даними численних досліджень, насамперед МОНУ, кількість учнів, які потребують додаткової підтримки, збільшується. Тож необхідно залучати всі зацікавлені сторони до вирішення цієї проблеми. І саме візуалізація навчальних втрат дозволяє відстежувати їх динаміку і робить інформацію більш доступною і зрозумілою для широкого кола зацікавлених осіб, включаючи вчителів, батьків, учнів. Консультант ознайомила присутніх з видами візуалізації (графіки та діаграми, інфографіка, карти знань, теплові карти, інтерактивні дашборди) та схемами створення цієї наочності у застосунку Canva.
До мікрофону запросили членів спільноти, котрі під час анкетування зазначили, що мають досвід з подолання навчальних втрат, яким готові поділитись з колегами. Так, вчитель Мар`їїнського ЗЗСО №1 Віра Кушнір розповіла, що в кожному класі, де вона викладає, є група учнів, які зареєстровані на платформі ВШО, систематично займаються там і мають позитивну динаміку в навчанні. Вчитель Максимільянівського ЗЗСО Вікторія Бондаренко поділилась з колегами досвідом щодо використання аудіоуроків в рамках громадського проєкту «Вчися вухами». Наразі на цій зручній платформі доступне безоплатне прослуховування навчального матеріалу для учнів 6-11 класів з історії України, Всесвітньої історії, громадянської освіти, української мови та літератури.
З темою подолання навчальних втрат пов`язали на семінарі і підсумки Виставки учнівських творчих робіт, створених за допомогою штучного інтелекту в рамках освітніх програм з історії учнями 5-11 класів. Виставка проводилась у в рамках проєкту професійної спільноти «Можливості використання штучного інтелекту на уроках історії. Ярмарок продукції штучного інтелекту».
Модератор проєкту консультант Людмила Бесараб підсумувала, що у Виставці, яка відбулась упродовж березня 2025 року, взяли участь 47 учнів з 6 закладів загальної середньої освіти. Всього надійшло 53 учнівські роботи, найбільше від Мар`їнського ЗЗСО №1 (15 учнів), Красногорівського ЗЗСО №5 (8 учнів), Зорянського ЗЗСО (7 учнів). Всі роботи, виконані здобувачами освіти у застосунках з використанням штучного інтелекту, мають аналітичне спрямування. Це тематичні презентації дослідницького характеру, ментальні карти, стрічки часу, тематичні плакати, онлайн-вікторини, ребуси, меми, відеопортрети, зображення історичних осіб.
Виходячи з досвіду роботи над Виставкою, зроблено висновок, що ось така спільна робота вчителів і учнів - це шлях до розвитку в учнів критичного мислення. А отже, дієвий спосіб упередження та компенсування навчальних втрат, що мають місце в закладах загальної середньої освіти у зв`язку з воєнними діями та повним переходом до навчання у форматі on-line упродовж останніх трьох років.
Матеріали Педагогічного флеш-меседжу за покликанням
Виставка учнівських творчих робіт, створених за допомогою ШІ, в контексті творчого проєкту професійної спільноти вчителів історії Мар`їнської МТГ «Можливості використання штучного інтелекту на уроках історії. Ярмарок продукції штучного інтелекту», за покликанням



Методична майстерня «Від ідеї до втілення», педагогічний флеш-меседж «Долаємо навчальні втрати ефективно» та виставка учнівських творчих робіт стали важливим етапом у розвитку педагогічної спільноти. Ці заходи продемонстрували високий рівень професіоналізму вчителів, їхню здатність до творчого пошуку та готовність до впровадження інноваційних методик. Дякую організатору заходу, консультанту КУ ЦПРПП Мар`їнської МВЦА Людмилі Богданівні, за цікаві та необхідні ідеї.