Методична майстерня: від ідеї до втілення. Флеш-меседж «Долаємо навчальні втрати ефективно» у професійній спільноті вчителів природничих дисциплін
- Бесараб Людмила
- 11 квіт.
- Читати 3 хв
10 квітня 2025 року у професійній спільноті вчителів природничих дисциплін відбувся семінар в форматі Педагогічного флеш-меседжу «А я роблю так…» на тему «Долаємо навчальні втрати ефективно». Підготувала і провела його консультант КУ ЦПРПП Мар`їнської МВЦА Людмила Бесараб.
Останнім часом темі навчальних втрат у спільноті приділено достатньо уваги. Так, у минулому навчальному році всі вчителі взяли участь у on-line тренінгах з виявлення та подолання навчальних втрат на платформі «Всеукраїнська школа онлайн» (ВШО). Згодом – в опитуванні шляхом анкетування щодо ефективності проведеного навчання. Цьогоріч також проведено опитування серед вчителів на предмет практичних аспектів їх діяльності з подолання навчальних втрат, зокрема, з використання у цій справі платформи ВШО. Прикметно, що під час останнього анкетування 89% вчителів спільноти вказали, що використовують платформу ВШО в освітній діяльності. Водночас, лише 18% - визнали, що використовують її саме для діагностування та подолання навчальних втрат. Серед вказаних причин, з яких платформа не використовується для боротьби з навчальними втратами – переважно, відсутність учнів, готових до систематичної роботи на ВШО, а також необхідність приділяти значно часу, щоб «вести» своїх учнів на цій платформі.
Під час анкетування з`ясувалось, що більшість вчителів мало обізнані з візуалізацією навчальних втрат, отже цьому питанню на семінарі приділили увагу. Бо саме візуалізація навчальних втрат дозволяє відстежувати їх динаміку і робить інформацію більш доступною і зрозумілою для широкого кола зацікавлених осіб. Консультант ознайомила присутніх з видами візуалізації (графіки та діаграми, інфографіка, карти знань, теплові карти, інтерактивні дашборди) та схемами створення цієї наочності у застосунку Canva.
До мікрофону запросили членів спільноти, котрі під час анкетування зазначили, що мають власний досвід з подолання навчальних втрат. Так, вчитель хімії і фізики Красногорівського ЗЗСО №5 Олена Чунтук та вчитель фізики Єлизаветівського ЗЗСО Олена Качан розповіли про систему роботи над учнівськими міні-проєктами, що сприяють кращому засвоєнню навчального матеріалу та розвивають у дітей критичне мислення. До слова, чудові роботи учнів Олени Чунтук колеги бачили попередньо на Виставці учнівських творчих проектів, виконаних в рамках навчальних програм з використанням застосунків зі штучним інтелектом, що проводилась в рамках спільноти упродовж березня поточного року. А ось розповідь та демонстрації Олени Качан - виявились справжнім сюрпризом для учасників Методичної майстерні. З`ясувалося, що разом зі своїми учнями вчитель освоїла роботу у застосунку AUTO Desk з виконання учнівських міні-проектів з 3D-моделювання. З інтересом сприйняли виступ вчителя фізики Максимільянівського ЗЗСО Тетяни Дереки, яка поділилась досвідом щодо застосування індивідуального підходу та адаптації навчального контенту до індивідуальних потреб учнів. З повагою вислухали вчителя фізики Мар`їнського ЗЗСО №1 Тетяну Кульбаку щодо переваг з використання у навчальній діяльності on-line застосунку Miro.
З темою подолання навчальних втрат пов`язали на семінарі і підсумки Виставки учнівських творчих робіт, створених за допомогою штучного інтелекту в рамках освітніх програм з природничих дисциплін учнями 6-11 класів. Виставка проводилась у в рамках проєкту професійної спільноти «Можливості використання штучного інтелекту на уроках природничих дисциплін. Ярмарок продукції штучного інтелекту».
Модератор проєкту консультант Людмила Бесараб підсумувала, що у Виставці, яка відбулась упродовж березня 2025 року, взяли участь 53 учні з 8 закладів загальної середньої освіти. Всього надійшло 74 учнівські роботи, найбільше від Красногорівського ЗЗСО №5 (15 учнів), Максимільянівського ЗЗСО (12 учнів), Мар`їнського ЗЗСО №1 (8 учнів), Мар`їнського ЗЗСО №2 (8 учнів). Всі роботи, виконані здобувачами освіти у застосунках з використанням штучного інтелекту, мають переважно аналітичне спрямування. Це тематичні презентації дослідницького характеру, ментальні карти, тести, тематичні та інтерактивні плакати, кросворди, філворди, ребуси, ігри, анаграми, пазли, відеопортрети та відеопрезентації, комікси, фотоколажі, пісні, казки, розмальовки.
Виходячи з досвіду роботи над Виставкою, було зроблено висновок, що ось така спільна робота вчителів і учнів - це шлях до розвитку в учнів критичного мислення. А отже, дієвий спосіб упередження та компенсування навчальних втрат, що мають місце в закладах загальної середньої освіти у зв`язку з воєнними діями та повним переходом до навчання у форматі on-line упродовж останніх трьох років.
Матеріали Педагогічного флеш-меседжу за покликанням
Виставка учнівських творчих робіт, створених за допомогою ШІ, в контексті творчого проєкту професійної спільноти вчителів природничих дисциплін Мар`їнської МТГ «Можливості використання штучного інтелекту на уроках природничих дисциплін. Ярмарок продукції штучного інтелекту», за покликанням



Commentaires